Kategoriler
MARKALAR
Renk
Fiyat Aralığı
Ürün FiltreleFiltrele
Toplam 4 Ürün
Yeni Ürün
%10
Fusia Peşkir
Fusia Peşkir
59.90 TL
53.91 TL

Peşkir, Farsça'dan dilimize geçen bir kelimedir. Peşkir, pamuktan dokunmuş ince havlu anlamına gelir. Büyük mendil biçiminde olan peşkir, pamuklu veya keten kumaşlı üretilir. İnce, geniş havlu formunda olan peşkir mutfaklarda fonksiyonel bir bez olarak kullanılabilir. Hijyenik yapısı sayesinde yemeklerde el kurulamak için de tercih edilen peşkir, büyük mendil şeklinde bir havludur. Büyük ve geniş olması sayesinde bazı yörelerde mutfak önlüğü veya tencere altlığı olarak da kullanılan bir tekstil ürünüdür. Peşkirler, kendine özgü tezgahlarda pamuk veya keten gibi ipliklerle dokunur. Peşkir ürünü oldukça yumuşak ve zarif bir şıklığa sahiptir. Peşkir, suyu hızlı çeker. Kolaylıkla temizlenebilen peşkir, çok hızlı bir şekilde kurur. Peşkir, peştamal kumaşlarıyla da benzerlik gösterebilir, ancak peştamale göre ölçüleri daha küçük olur.

Desenleri ile Öne Çıkan Peşkir Ürününün Kullanım Alanları

Peşkirler, hızlı kuruyan ve kolay temizlenebilen kumaşlardan üretilir. Yapısı gereği birçok yerde kullanılmaya elverişli bir üründür. Kullanım alanına göre havluların da yerini alan peşkir, özelliklerde seyahatlerde bavulunuzda fazla yer kaplamadığı için sıklıkla tercih edilir. Kullanışlı yapısı ile evde, seyahatte veya dilediğiniz ortamda kullanmaya uygundur. Eskiden günümüze gelen peşkir ürünü, kullanışlı yapısı sayesinde banyoda, hamamda, sporda, plajda, havuzda, teknede, spa salonunda olmak üzere birçok mekanda kullanılabilir. Dikdörtgen biçiminde olan peşkirin iki dar ucu bordürle bezeli halde üretilir.

El, yüz kurulamak için üretilen peşkirleri yemek yerken bacağınıza sererek ellerinizi silebilirsiniz. Eski dönemlerde evinizde yemeklerinizi masaya getirirken büyük sıcak tencereleri tutmak için de kullanılmaktaydı. Seyyar satıcıların omuzlarında peşkir ile gezmeleri de kültürel bir yansıma olarak bilinir.

Geçmişte genellikle sofralarda yemek peçetesi olarak kullanılmaya başlayan peşkirler günümüzde el, yüz yıkama işleminden sonra elleri ve yüzü kurulamak ve yıkama esnasında suyun etrafa saçılmasını önlemek için kullanıldığı görülür. Desenli olarak üretilen peşkirlerde el işlemeleri de sıklıkla kullanılır. Peşkirler, günümüzde sandıklarda yerini alırken müzelerde, özel koleksiyonlarda ve antikacılarda da bulunmaktadır. Koleksiyonel bir ürün olan peşkirlerde işlenen iğne teknikleri oldukça profesyoneldir ve kültürel yansımaları içerir.

Peşteplaj olarak üretilen peşkir modelleri, plajda ve havuzda rahatlıkla örtünmek veya şezlonga sermek için kullanabilirsiniz. Terletmeyen yapısı ile gün boyu konforlu kullanım sağlar. %100 pamuktan üretilen peşkirleri hamamda veya plaj gibi alanlarda havlu yerine tercih edebilirsiniz. Hızlı kuruyan yapısı sayesinde mutfakta kurulama bezi olarak tercih edebilirsiniz. Hızlı kuruduğundan dolayı bakteri ve mikrop oluşmaz, güvenli kullanım sağlar.

Peşkir Modelleri ve Yapımı

Günümüzde hamamdan spaya kadar pek çok yerde işlevsel olarak kullanılır. Özel koleksiyonlara sahip olan peşkirlerde renkli ibrişim ve iplikli gergefler işlenir. Peşkir, özel dokuma tezgahlarında pamuk veya keten iplerin dokunmasıyla hazırlanan bir üründür. Peşkir süslemesi olarak sırma ve sim gibi malzemelerde dokuma esnasında kullanılır. Özellikle Manisa bezi olarak da bilinen peşkir, bu yörelere özgü kumaşlardan sıklıkla üretilir.

Peşkir Fiyatları

Özel dokumacılık alanında en dikkat çeken modellere sahip olan peşkir ürünleri, renkleri ve detaylı işlemeciliği ile dikkat çeker. Günümüzde hala sıklıkla evlerde ve hamamlarda kullanılan peşkirin desenleri özel olarak belirlenir. İnce işçiliğe sahip olan peşkir ürünleri de farklı fiyat politikaları ile kullanıma sunulur. Koleksiyonel bir peşkir modeli ile gündelik yaşamda mutfak bezi olarak kullanılacak birçok model ve çeşit bulunur. Bu çeşitlilik sayesinde bütün bütçelere uygun modeller vardır. En modern ve kaliteli peşkir modelleri için sayfamıza göz atabilir, dilediğiniz ürünü sepetinize ekleyerek satın alabilirsiniz.

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?