Ürünlerimizde kullanılan ve karşınıza çıkan pamuklu, bambu, viskon, polyester, mikro fiber vb. bir çok iplik ve kumaşlar hakkında sizi bilgilendirelim istedik. Buyrun, detaylara bir göz atalım.

DOĞAL İPLİKLER

•Nefes alır.

•Terletmez.

•Alerjik özellikleri yoktur.

•Bakımı zordur yıkama talimatlarına uyulması gerekir.

•Daha çabuk buruşurlar.

•Ütülenmeleri zordur.

Pamuk Kumaşlar
Pamuk çok yaygın olarak kullanılan bitkisel kökenli doğal bil elyaftır. Pamuk bitkinin kozasından elde edilir.kimyasal olarak pamuk elyafı, içinde pamuk mumu ve az miktarda pamuk yağı barındıran saf selulozdan oluşur. Seluloz: doğada bitkiler tarafından sentez yoluyla oluşturulan organik bir maddedir.
Pamuğun havayı içine hapsetmesi pamuklu kumaşa yalıtım özelliği kazandırır. Pamuk tarafında hapsedilen hava miktarı yündekinden daha azdır ve tutuculuğu orta seviyededir. Esnekliği az, güçlü ve dayanıklıdır.
Emicilik,yaş dayanımı,yumuşaklık,dayanıklık gibi özellikleri pamuğu diğer liflerden ayırır. Pamuk yüne oranla daha fazla nem çeker. Terin buharlaşarak havaya karışmasını sağlar ve aynı zamanda giysilere özellikle sıcak koşullarda rahat giyilebilecek bir doku kazandırır. Bu sebeple genellikle iç giyimde ve bebek giysilerinde tercih edilir.
Pamuklu kumaşlar sıcak suda yıkanmaya ve sıkılmaya müsaittir. Asılarak kurutulabilir. Nemliyken ütülenirse kırışığı daha çabuk açılır, kuru ikene sıcak buharlı ütü ile ütülenir.
Pamuklu kumaşlara sentetik karıştığı zaman daha az buruşur ve daha kolay ütülenir. Pamuklu kumaşlar yıkandıklarında polyester gibi sentetik kumaşlara göre daha geç kururlar. Bunun nedeni pamuk gibi doğal elyaflar, sentetiklere göre daha emicidir, suyu daha çok emerler. Bu nedenle kurumaları daha geç olur.

İPEK (Silk) Kumaşlar
Başlıca özellikleri kuvvetli olması, yumuşaklığı, parlaklığı ve çok esnemesidir.
İpek böceğinden elde edilir.
İpek son derece hassas, parlak ve hafiftir. Buruşur, nem çeker ve terletmez. Isıya, tere ve ışığa duyarlı kumaşlardır. Su damlaları bile ipekte leke bırakır.
İpek kumaşlar çamaşır makinasında yıkanmaz. Ilık su ile elde, şampuan kullanılarak yıkanmalı, çitileme ve sıkma yapılmamalıdır. Ütüleme kumaş nemli iken ılık dereceli ütü ile yapılmalıdır, buharlı ütü kullanmamaya dikkat edilmelidir.

KADİFE
Bir yüzü pek kısa, ince, sık tüylerle kaplı, parlak, yumuşak bir çeşit kumaştır.
Kadife, genel olarak, ipekten başka, pamuk, naylon, reyon, yün ya da bunların karışımı olan ipliklerden dokunur. Bizdeki kadifelerin çoğu ipek ve pamuk ipliklerinden dokunmuştur. Pamuklu kadifelerin sık tüylerle kaplı kısmı ipekten, tersi pamuk ipliğinden meydana gelir. İpek kadifelerin ise hem üstte kalan tüylü kısmının, hem de altının dokumasında ipek kullanılır.

SENTETİK (SUNİ) İPLİKLER

•Nefes alma özellikleri vardır.

•Dayanıklıdır.

•Bakımı çok kolaydır.

POLYESTER
Polyester taş kömürü katranından veya petrol ürünlerinde üretilir. Polyester liflerinin kuruluk ve ıslaklığa dayanımları oldukça iyidir.
Polyeter; terilen, dakron ve trevira gibi isimlerlede tanınır. Işığa, bakterilere dayanıklı, uzun ömürlüdür. Esnek yapıda olup buruşmaya karşı dirençlidir. Doğal liflerle karıştırılarak kullanıldığında iyi sonuçlar verir.
Polyester liflerinden her çeşit giyim eşyası yapaılabilir. Tek başına veya yün,pamuk,keten gibi doğal liflerle karışık olarak kullanılır.sağlam iyi görünüşlü buruşmaya dayanıklı stabilitesi yüksek bir elyaf olamsının yanında; tül, tafta, saten ve organze gibi çeşitli kumaş ve dokumalarda da kulanılmaktadır.
Aktif giyimde daha çok mont ve performansa dayalı (pro, clımacool,clımalıte) ürünlerde kullanılır.
Nefes alır.
Terletir.
Hafiftir.
Çabuk kurur.
Makinada yıkanabilir.
Ütüye gerek yoktur.

POLYCOTTON
Pamuk ile polyester malzemenin karıştırılmasıyla oluşan iplikten polycotton oluşmaktadır. Polycotton içerisinde %60 pamuk, %40 polyester veya %50 pamuk %50 polyester gibi karışım olabilmektedir.

Polycotton kumaş, tamamı pamuktan oluşan kumaştan daha dayanıklıdır ve kolay kolay kırışmaz. Polyester hava geçirmediği için yazın kullanıma uygun değildir. Pamuk yaz aylarında kullanıma daha çok uygundur.

YENİLENMİŞ İPLİKLER

Kimyasal yapılarında değişme olmadan fiziksel yapısı değişen ve bazı özellikler kazanan lif demektir.

•Ter çekme özelliğine sahiptir.

•Daha kolay ütülenirler.

•Daha az buruşurlar.

•Doğal ipliklere göre kullanımı daha kolaydır.

•Nefes alır.

VİSKON
Kağıt hamurundan elde edilir. Şeftali görünümü vardir.
Kırışır.
Bakımı kolaydır. Çok iyi renk tutar.
Ter çekme özelliği vardir.
Renk atmaz.
Dökümlü ve pahalı bir görünümü vardir.

BAMBU (BAMBOO)
Doğal iplerin hammaddesi olarak kullanılan bambu ağaçları, dilim dilim kesildikten doğrandıktan sonra uyarlanıp hamur şeklinde elyaf haline getiriliyor. Sonra elyaflarından ayrıştırılıyor ve türlü makinelerde teknik işlemlerden geçirilerek ipliğe dönüştürülüyor. Bu işlemler esnasında ipliklerin tamamen doğal ve saf kalmasına dikkat ediliyor.
Bambu ipliği, doğal yapısı sayesinde beyaz ve ince bir iplik. Çok ince olmasına karşın yıpranmaya dayanıklı ve sağlam. Örme ya da dokuma işlemlerine çok uygun. Diğer iplik türleri ile karışım halinde de kullanılabiliyor. Boyandığında ışıltılı bir görünüm alıyor, özellikle banyo havlusu, peştemal ve bornoz üretiminde yaygın olarak kullanılıyor.